Rok Szkolny 2010/2011

Listopadowe Święto Niepodległości

W czytelni odbyło się kolejne Spotkanie z historią. Naszymi gośćmi byli członkowie gdyńskiego oddziału Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej: Małgorzata Gołębiowska, Bogusław Michalski i Julian Aleksander Michaś, wiceprzewodniczący Związku, który przedstawił prezentację multimedialną na temat „ Związki marszałka Józefa Piłsudskiego z Gdynią”.
Na prezentowanych fotografiach, upamiętniających dwukrotny pobyt marszałka w Gdyni oraz rozwój Marynarki Wojennej i portu Gdynia, oglądaliśmy nasze miasto w okresie międzywojennym .Piękne zdjęcia oddawały atmosferę i dumę z budowy miasta i portu , wizytówki II Rzeczypospolitej.

Spotkanie z Ewą Górską, reżyserką filmu dokumentalnego pt. „Grudzień 1970. Pamięć umarłych , pamięć żywych”

Każdego roku bardzo uroczyście obchodzimy kolejne rocznice tzw. wydarzeń grudniowych czyli buntu robotniczego w Polsce w grudniu 1970 roku. W ten sposób chcemy uczcić pamięć wszystkich ofiar , które zginęły w tamtym czasie, szczególnie zaś ucznia naszej szkoły, Stanisława Sieradzana.

W tym roku biblioteka zorganizowała emisję filmu pt.”Grudzień 1970. Pamięć poległych, pamięć żywych” oraz spotkanie z jego reżyserką , p. Ewą Górską. Nasz gość uczestniczył w apelu okolicznościowym ,a po projekcji filmu rozmawiał z uczniami o jego realizacji i udziale w nim młodzieży z gdyńskich szkół.

Do szkolnej Kroniki p. Ewa Górska wpisała się następującymi słowami : „Serdecznie dziękuję za zaproszenie na wzruszającą uroczystość upamiętniającą 40. rocznicę masakry grudniowej. Jestem pod wrażeniem wielkiego zaangażowania młodzieży, grona nauczycielskiego i dyrekcji w utrwalanie pamięci o Stanisławie Sieradzanie, uczniu Szkoły, który padł ofiara zbrodniczego systemu. Tak trzymać.

Spotkanie z autorką książki „Solidarna Gdynia : sierpień 1980”

Dnia 20 października w Czytelni odbyło się kolejne Spotkanie z  historią. Naszymi gośćmi byli pracownicy  Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku : Danuta Sadowska i Stanisław Flis , autorzy publikacji o strajku w Gdyni w 1980 roku. Młodzież wysłuchała prelekcji D. Sadowskiej i z prawdziwym zainteresowaniem uczestniczyła w samodzielnych próbach drukowania metodą sitodruku(pod fachową opieką pracownika technicznego IPN). Taką metodą drukowano w tzw. drugim obiegu książki i prasę podziemną w czasach PRL. Nasi goście zaprezentowali też w dużym wyborze wydawaną wówczas „bibułę”, m.inn. egzemplarze czasopisma  „Bratniak” oraz  inne  materiały z archium IPN.

Obchody71 rocznicy agresji ZSRR na Polskę

Tegoroczne uroczystości tej ważnej dla  Polaków rocznicy  obejmowały  emisję filmu dokumentalnego pt. Sowiecka historia” oraz warsztaty historyczne dla uczniów klasy 4 bi.
„ The Soviet Story” to wstrząsający dokument o współpracy Gestapo z NKWD przed 1941 rokiem. Film opowiada o sowieckim terrorze wewnętrznym, o zabijaniu własnych obywateli „na skalę przemysłową”, o sztucznie wywołanym Wielkim Głodzie na Ukrainie, o mordzie w Katyniu, o współpracy gospodarczej i militarnej hitlerowskich Niemiec i stalinowskiego ZSRS, o masowych deportacjach, o eksperymentach medycznych dokonywanych na więźniach Gułagów, a także o odradzającym się współcześnie faszyzmie w Rosji. Prace nad filmem trwały ponad 10 lat. Nakręcony został przez Łotysza Edvins’a Šnore – łotewskiego politologa, który jest również autorem scenariusza oraz reżyserem filmu. W obrazie wykorzystano unikalne zdjęcia i fragmenty filmów archiwalnych z tamtych lat.
Warsztaty poprowadził dr Michał Sempołowicz z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Dzięki wykorzystaniu materiałów  archiwalnych (film dokumentalny) oraz  analizie  wybranych dokumentów (tekst odezwy do żołnierzy polskich wydany przez władze ZSRR) zajęcia były interesujące i prowokowały do dyskusji na temat różnych aspektów wojny i agresji ZSRR na Polskę .