Rok Szkolny 2011/2012

Marcin Piotrkowski z klasy 3bi zwycięzcą międzyszkolnego konkursy recytatorskiego

W kolejnej, siódmej już edycji międzyszkolnego konkursu recytatorskiego i poezji śpiewanej pt. Gdynia moje miasto – okno na świat  pierwsze miejsce zajął Marcin Piotrkowski z klasy 3 bi. Brawurową interpretacją wiersza Adolfa Adama Wiktorskiego „Gdyńskie dziewczęta” oczarował jury oraz żeńską część publiczności. Był zdecydowanym faworytem konkursu. Trzecie miejsce zajęła Julianna Mikucka  z klasy 3ai, recytując znany wiersz Juliana Tuwima ”Gdynia”. Swoją interpretacją zdystansowała dwie inne uczestniczki, które również wybrały ten tekst . W tym roku w konkursie uczestniczyły 23 osoby z gdyńskich szkół ponadgimnazjalnych.

Ekipa naszej szkoły była jak zwykle dosyć liczna. Oprócz nagrodzonych uczniów, w konkursie wzięli udział : Michał Bazychowski (3 bi), ubiegłoroczny laureat  oraz  początkujący jako recytator, Mikołaj Rejkowski(1a).

Wszyscy uczestnicy są członkami szkolnego koła teatralnego, prowadzonego przez p.Łucję Gzelę.

Kolejna wizyta w Teatrze Wybrzeże

Tym razem młodzież naszej szkoły uczestniczyła 6 lutego w spektaklu pt. ”Szef wszystkich szefów”, prezentowanym na deskach dużej sceny w Gdańsku. Pozornie lekka i prosta komedyjka, której fabuła jest osadzona w realiach biurowej rzeczywistości duńskiej firmy
informatycznej, jest próbą pokazania relacji między ludźmi , szczególnie w sytuacji zależności na linii szef – podwładny , metaforą relacji opartych na manipulacji drugą osobą.Ravn, prawdziwy właściciel firmy, wmawia swoim pracownikom ,że wszystkim rządzi mityczny szef, zamieszkały w Stanach Zjednoczonych. I to jego obarcza odpowiedzialnością za wszystkie swoje złe decyzje.
Steruje uczuciami pracowników, nakręca spiralę manipulacji emocjami , faktami, pieniędzmi.W sztuce jest też wątek autotematyczny czyli motyw teatru w teatrze, który czyni tę zdawałoby się lekką komedyjkę spektaklem o głębszej refleksji nad kondycją człowieka we współczesnym świecie. Życie jest teatrem i te dwa światy przenikają się wzajemnie .

Co kryją archiwa IPN? – warsztaty historyczne w Instytucie Pamięci Narodowej

Uczniowie klasy 3 bi wzięli udział w lekcji archiwalnej z wykorzystaniem wybranych dokumentów z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Lekcja składała się z dwóch części. W pierwszej uczestnicy poznali zasady działania archiwum i proces postępowania ze zgromadzonymi tam dokumentami, a druga część miała charakter warsztatowy i polegała na analizie przykładowych dokumentów.

Pracownicy archiwum pokazali młodzieży wybrane dokumenty z teczek m.in. Lecha Wałęsy i Anny Walentynowicz.

W mateczniku ,,Solidarności – wycieczka do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku”

16 listopada uczniowie klasy 3 bi udali się na wycieczkę śladami działaczy ruchu związkowego „Solidarność” w Gdańsku. Jeszcze nie przebrzmiały echa obchodów 93. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i ta eskapada wpisała się w formułę poznania historycznych dróg do niepodległości, nie tylko tej wywalczonej w 1918 r., ale też tej , czasowo nam najbliższej, odzyskanej po upadku systemu komunistycznego w 1989 r.
W drodze do historycznej Sali BHP w Stoczni Gdańskiej, gdzie podpisano w 1980 r. porozumienia sierpniowe, zapaliliśmy znicz pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. Zwiedzanie Sali BHP zapoczątkowało nasz pobyt w kolebce Solidarnośći. Po przejściu do sali projekcyjnej, obejrzeliśmy film pt. ”Pod znakiem orła, pod znakiem Gryfa” w reżyserii Anny Mydlarskiej. Film opowiadał o „Gryfie Pomorskim”, mało znanej organizacji konspiracyjnej na Kaszubach w okresie II wojny światowej i jej związkach z Armią Krajową. Po emisji filmu o swoich wrażeniach rozmawialiśmy z jego autorką, która opowiadała o bohaterach filmu i procesie realizacji filmu dokumentalnego .
Na koniec spotkania wywiązała się ożywiona dyskusja na kanwie niedawnych wydarzeń podczas obchodów Święta Niepodległości w Warszawie. Znalazło się tu miejsce na określenie pojęć, czym jest patriotyzm, solidarność, wolność i demokracja.

Wycieczka do muzeum w Wejherowie

W  dniu 07.11.11 klasa IIai wraz z wychowawcą T. Zygmanowską i p. Mirosławą Szamotuło-Kądzielą uczestniczyła w lekcji muzealnej: „Barok – ogólna charakterystyka”  w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Uczniowie poznali historię Wejherowa, zwłaszcza XVII-wieczną, a także cechy architektury i sztuki barokowej. Zwiedzili także wystawę poświęconą historii I Morskiego Pułku Strzelców i mieli możliwość zadawania pytań jej twórcy. Klasa zwiedziła także Pałac Przebendowskich, siedzibę muzeum, rynek Wejherowa, Klasztor i niektóre stacje Kalwarii Wejherowskiej.