Rok Szkolny 2012/2013

Konkurs Filozoficzny

28 . lutego 2013 r. odbył się coroczny szkolny konkurs filozoficzny Pofilozofujmy. Wzięło w nim udział 18 uczniów z różnych klas. I miejsce zajął  Adam Pecyna – kl. IV ae, II miejsce zajęli  Marcin Klamrowski – kl. IV bi i Bartosz Dopke – kl. I m, natomiast III miejsce – Kamil Petkowski z kl. IV ae.

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Powoli wydobywamy z historycznego niebytu pamięć o Żołnierzach Wyklętych, choć wiedza o walczących o wolną Polskę z Sowietami jest nadal mało powszechna. Próbą wypełnienia tej luki była projekcja w czytelni filmu dokumentalnego pt. „Żołnierze Wyklęci”  z cyklu „Z archiwum IPN”.Film w reżyserii Adama Sikorskiego rekonstruuje wydarzenia z lat 1939-1956 w oraz losy wybitnych dowódców i bohaterów walki o niepodległość Polski, działających w  województwie białostockim. Autorzy filmu prezentują nieznane dotychczas informacje oraz wyjaśniają zafałszowane do niedawna fakty. Przez cały okres PRL pamięć o tych żołnierzach była wymazywana ze świadomości społecznej. Starano się upodlić ich, stworzyć „czarną legendę”, skazując na zapomnienie.Ocenia się, że we wszystkich antykomunistycznych i niepodległościowych organizacjach działało po wojnie ok. 200 tys. osób. Ostatni Żołnierz Wyklęty, Józef Franczak, pseudonim Lalek,  zginął podczas obławy w 1953 r.

TEATRALNE SOBOTY

Wyjścia uczniów z ZSCHiE w sobotnie wieczory do Teatru Wybrzeże stały się już tradycją szkolną. Od lat młodzież naszej szkoły – uczniowie różnych klas – wybierają się w czasie pozalekcyjnym na interesujące spektakle teatralne grane na scenach Teatru Gdańskiego. Wytworną grą aktorską bawią na przedstawieniach renomowani aktorzy, znani także z telewizji.

         Duże wrażenie na widowni robi bezpośredni kontakt z aktorem – zwłaszcza na małych scenach jak „Malarnia” czy „Scena Kameralna” – widz jest tu umiejscowiony niemal że na scenie, w centrum spektaklu. Nie brakuje więc ekspresji przekazywanej w grze aktorów.

          W tym roku uczniowie obejrzeli:

„Fatum” – Malarnia (04.11.11)
„Być jak Kazimierz Deyna” – Duża Scena (21.01.12)
„Pan Tadeusz” – Duża Scena (25.02.12)
„Faza Delta” – Malarnia (17.03.12)
„Willkommen w Zoppotach” – Scena Kameralna (14.04.12)

Każde przedstawienie dostarcza widowni różnych emocji, oprócz humoru, teatr przekazuje również wiele ekspresji, niejednokrotnie nawet szokuje – zawsze jednak porusza; nie pozwala wyjść z teatru obojętnym.
Ewaluacja wycieczki do teatru, pojawia się w dyskusji na języku polskim. Wtedy najbardziej udaje się ukazać, pełen efekt artystyczny obejrzanej sztuki teatralnej.
W szkole uformowała się grupa pasjonatów sztuki teatralnej, która inspiruje nauczycieli do organizacji sobotnich wycieczek do teatru.
Można więc śmiało stwierdzić, że uczniowie Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni potrafią w czasie wolnym od zajęć zadbać o swój relaks „na przyjemnym poziomie kulturalnym…”

Poetycki Chłodniczak

Uczniowie należący do szkolnego koła recytatorskiego prowadzonego przez p. Łucję Gzelę znów odnieśli sukces !

14 grudnia w Zespole Szkół Mechanicznych w Gdyni odbył się finał międzyszkolnego konkursu recytatorskiego pod hasłem Gdynia- moje miasto, okno na świat. W tym roku, pod względem liczebności, recytatorów przyćmił nieco zespół artystów wykonujących szanty i inne piosenki o Gdyni i morzu. Głośno brzmiała muzyka, było wesoło, a w związku z dużą liczbą uczestników konkursu – również emocjonująco; poprzeczka poszła wysoko w górę.

Naszą szkołę reprezentowali Julianna Mikucka (wyróżnienie) oraz  Michał Bazychowski, który zajął pierwsze miejsce. Michał występował jako pierwszy  uczestnik konkursu, ale nie dał się ponieść emocjom i pięknie zaprezentował wiersz krakowskiej poetki Krystyny Jezierskiej pt.Nie byłam wtedy na Wybrzeżu”.

Gdyńskie Oddziały Operacyjno Desantowe w „Chłodniczaku”

Dni Profilaktyki organizowane co roku w naszej szkole były okazją do zaprezentowania nie tylko różnorodnych zagadnień związanych z zagrożeniami dla młodzieży w sferze zdrowia i funkcjonowania w grupie rówieśniczej, ale również pozytywnych przykładów organizacji wolnego czasu i rozwijania zainteresowań. Taki charakter miało spotkanie z członkami Gdyńskich Oddziałów Operacyjno-Desantowych . Dowódca GOOD i ich twórca, Sebastian Robotycki zaprezentował działalność grupy paramilitarnej, w której zabawa i rozrywka łączą się z elementami historii i sportu. Członkowie grupy stylizują się  na współczesne jednostki Wojska Polskiego, uczestnicząc w grze zespołowej o regułach podobnych do paintballa. GOOD  są współzałożycielami Formacji Rekonstrukcyjnej Wojska Polskiego (FRWP), ogólnopolskiej formacji skupiającej grupy i osoby stylizujące się oraz rekonstruujące jednostki współczesnego Wojska Polskiego. W  trakcie spotkania, w którym w pełnym rynsztunku uczestniczyli również uczniowie: Filip Leboda z XII LO w Gdyni oraz Kacper Dąbkowski z klasy I m „Chłodniczka” zademonstrowano wyposażenie i umundurowanie obowiązujące członków oddziału oraz omówiono główne formy działalności. Największe zainteresowanie wzbudził pokaz replik broni., co widać na załączonych zdjęciach.

Lekcja w plenerze – IV Festiwal Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”

W dniach 13 i 14 września uczniowie klas drugich (2 el, 2 m, 2ai, 2bi) uczestniczyli w projekcjach filmów dokumentalnych  w ramach IV festiwalu poświęconego ważnym, a mało znanym dziejom Polski, tj. żołnierzom  podziemia niepodległościowego i  antykomunistycznego, stawiającym opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu  Związkowi Radzieckiemu w latach 40. XX wieku.

Tematem wiodącym pierwszego dnia Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wykleci” był Katyń, a nawet szerzej ,bo obejmował również tematykę deportacji Polaków w głąb Związku Sowieckiego.

Film , który spodobał się młodzieży szczególnie, to „Żona oficera”. Była to opowieść młodego Amerykanina, który porządkując dokumenty po śmierci ojca natyka się na pamiętnik babci z zesłania i robi film o tej historii, który staje się również opowieścią o losach Polaków w czasie II wojny światowej.

Drugi dzień Festiwalu przebiegał się pod hasłem „Żołnierze Wyklęci”.„Żołnierzy Wyklętych” nazywano bandytami, zaplutymi karłami reakcji, wrogami demokracji. Ginęli w walce, byli podstępnie mordowani, otrzymywali wyroki śmierci od komunistycznej władzy. Dziś, po latach niepamięci ,przywracamy ich historii i świadomości społecznej.

Nasi uczniowie obejrzeli poruszający film pt.„Kadry z Workuty” – opowieść o losach kilkorga żołnierzy AK z Kresów zesłanych na katorgę do Workuty. Kanwą filmu były zdjęcia zrobione w obozie przez jednego z bohaterów filmu.

Wśród pokazów filmowych znalazły się filmy dotyczące żołnierzy Drugiego Korpusu i ich losów wojennych jaki i powojennych. Tu szczególną uwagę zwracał film o … niedźwiedziu Wojtku. Kapralu Wojtku – żołnierzu Drugiego Korpusu, który po wojnie podzielił los swoich opiekunów i jak zacytowano w filmie „wygrał wojnę , przegrał wolność”.

 Uwieńczeniem tej niecodziennej lekcji z historią, zorganizowanej przez biblioteką szkolną w ramach cyklicznych „Spotkań z historią” był przemarsz pod pamiątkową tablicę , umieszczoną na  zewnętrznej ścianie kościoła Najświętszej Marii Panny, a poświęconą ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem, którzy lecieli oddać hołd pomordowanym w Katyniu.